venue burgee

240121 Club Racing

Mount Pleasant Yacht Club

Results are final as of 21:20 on February 29, 2024

R1 - SENIOR Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 123700
  Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
    ILCA 6 136656 mpyc Andrew Robinson   1147 0:24:09 0:21:03 98.2
    ILCA 6 162134 mpyc John Robinson   1147 0:25:02 0:21:50 89.9
    ILCA 6 178659 mpyc Laura Harding   1147 0:25:21 0:22:06 83.3
    ILCA 6 168688 mpyc Dom Sutton   1147 0:26:05 0:22:44 76.7
    ILCA 7 123381 mpyc Martin Outram   1100 0:25:54 0:23:33 70.1
    ILCA 4 190328 mpyc Annah Winheld   1208 0:28:40 0:23:44 63.4
    ILCA 7 41985 mpyc Phil Galloway   1100 0:26:30 0:24:05 56.8
    ILCA 6 157145 mpyc Nikki Reid   1147 0:27:43 0:24:10 50.2
    ILCA 6 167112 mpyc Izzy Harding   1147 0:28:15 0:24:38 43.6
    ILCA 7 145572 mpyc Mark Thompson   1100 0:28:05 0:25:32 37.0
    ILCA 4 999 mpyc Sonja Perrin   1208 0:31:46 0:26:18 30.4
    ILCA 7 36758 mpyc Tony Visker   1100 0:29:23 0:26:43 23.7
    ILCA 7 797 mpyc Tom Berliner   1100 0:30:03 0:27:19 17.1
    ILCA 7 136697 mpyc Chris Maurice   1100 0:32:09 0:29:14 10.5

R2 - SENIOR Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1314
  Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
    ILCA 6 136656 mpyc Andrew Robinson   1147 0:23:18 0:20:19 99.8
    ILCA 6 168688 mpyc Dom Sutton   1147 0:23:50 0:20:47 93.3
    ILCA 6 178659 mpyc Laura Harding   1147 0:23:58 0:20:54 88.2
    ILCA 6 162134 mpyc John Robinson   1147 0:25:10 0:21:56 83.0
    ILCA 7 123381 mpyc Martin Outram   1100 0:24:33 0:22:19 77.8
    ILCA 6 159764 mpyc Sophie Borsboom   1147 0:25:40 0:22:23 72.6
    ILCA 7 41985 mpyc Phil Galloway   1100 0:25:12 0:22:55 67.4
  Gretal ILCA 6 44284 mpyc Richard Mansell   1147 0:26:44 0:23:18 62.3
    ILCA 6 157145 mpyc Nikki Reid   1147 0:26:52 0:23:25 57.1
    ILCA 4 123394 mpyc Cale Ambury   1208 0:29:42 0:24:35 51.9
    ILCA 7 136697 mpyc Chris Maurice   1100 0:27:25 0:24:55 44.2
    ILCA 7 36758 mpyc Tony Visker   1100 0:27:25 0:24:55 44.2
    ILCA 4 59431 mpyc Rachel Croft   1208 0:30:08 0:24:57 36.4
    ILCA 4 190328 mpyc Annah Winheld   1208 0:30:22 0:25:08 31.2
    ILCA 6 11 mpyc Alex Croft   1147 0:29:10 0:25:26 26.0
    ILCA 4 84 mpyc Amber Judkins   1208 0:30:47 0:25:29 20.9
    LASER II 777 mpyc Rosa Borsboom Luke Thompson 1085 0:28:29 0:26:15 15.7
    ILCA 6 176916 mpyc Julia Van Essen   1147 0:31:48 0:27:43 10.5

R3 - SENIOR Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1351
  Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
    ILCA 6 136656 mpyc Andrew Robinson   1147 0:22:04 0:19:14 96.9
    ILCA 6 168688 mpyc Dom Sutton   1147 0:23:25 0:20:25 87.3
    ILCA 6 162134 mpyc John Robinson   1147 0:23:55 0:20:51 79.6
    ILCA 7 123381 mpyc Martin Outram   1100 0:23:06 0:21:00 71.9
    ILCA 6 159764 mpyc Sophie Borsboom   1147 0:24:52 0:21:41 64.3
    ILCA 7 41985 mpyc Phil Galloway   1100 0:24:09 0:21:57 56.6
    ILCA 4 59431 mpyc Rachel Croft   1208 0:27:20 0:22:38 48.9
    ILCA 4 123394 mpyc Cale Ambury   1208 0:28:14 0:23:22 41.2
  Gretal ILCA 6 44284 mpyc Richard Mansell   1147 0:28:04 0:24:28 33.5
    ILCA 6 11 mpyc Alex Croft   1147 0:28:20 0:24:42 25.9
    ILCA 7 136697 mpyc Chris Maurice   1100 0:27:19 0:24:50 18.2
    ILCA 4 84 mpyc Amber Judkins   1208 0:30:48 0:25:30 10.5

R4 - SENIOR Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1425
  Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
    ILCA 6 168688 mpyc Dom Sutton   1147 0:22:53 0:19:57 87.8
    ILCA 4 123394 mpyc Cale Ambury   1208 0:27:04 0:22:24 65.1
    ILCA 6 11 mpyc Alex Croft   1147 0:26:09 0:22:48 46.9
    ILCA 4 59431 mpyc Rachel Croft   1208 0:28:24 0:23:31 28.7
    ILCA 7 41985 mpyc Phil Galloway   1100 0:27:10 0:24:42 10.5

www.mpyc.nz


Sailwave Scoring Software 2.30.02
www.sailwave.com