venue burgee

240302 Club Racing

Mount Pleasant Yacht Club

Results are final as of 15:55 on March 2, 2024

R1 - SENIOR Division

Start: Start 1, Finishes: Place
  Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
    ILCA 6 136656 mpyc Andrew Robinson   1147 0:14:00 0:12:12 87.8
    ILCA 6 123381 mpyc Martin Outram   1147 0:14:33 0:12:41 65.1
    ILCA 6 41985 mpyc Phil Galloway   1147 0:16:00 0:13:57 46.9
    ILCA 7 123384 mpyc William Buick   1100 0:15:24 0:14:00 28.7
  On Edge ILCA 7 157003 mpyc Chris Green   1100 0:16:05 0:14:37 10.5

R2 - SENIOR Division

Start: Start 1, Finishes: Place
  Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
    ILCA 6 136656 mpyc Andrew Robinson   1147 0:14:23 0:12:32 91.2
    ILCA 6 41985 mpyc Phil Galloway   1147 0:15:28 0:13:29 75.1
    ILCA 6 123381 mpyc Martin Outram   1147 0:16:08 0:14:04 62.1
    SUNBURST 1073 mpyc Jeanie Borsboom Sharon Kay 1270 0:20:19 0:16:00 49.2
  Slipstream PHASE 2 512 mpyc Rainer Kuprecht   1100 0:20:00 0:18:11 36.3
    ILCA 7 123384 mpyc William Buick   1100 0:20:19 0:18:28 23.4
  On Edge ILCA 7 157003 mpyc Chris Green   1100 DNF   10.5

R3 - SENIOR Division

Start: Start 1, Finishes: Place
  Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
    ILCA 6 136656 mpyc Andrew Robinson   1147 0:14:00 0:12:12 89.6
    ILCA 6 123381 mpyc Martin Outram   1147 0:14:49 0:12:55 70.8
    ILCA 7 123384 mpyc William Buick   1100 0:14:52 0:13:31 55.7
    SUNBURST 1073 mpyc Jeanie Borsboom Sharon Kay 1270 0:19:56 0:15:42 40.6
  Slipstream PHASE 2 512 mpyc Rainer Kuprecht   1100 DNF   10.5
    ILCA 4 175282 mpyc Amber Judkins   1208 DNF   10.5

R4 - SENIOR Division

Start: Start 1, Finishes: Place
  Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
    ILCA 6 136656 mpyc Andrew Robinson   1147 0:15:24 0:13:26 89.6
    ILCA 6 41985 mpyc Phil Galloway   1147 0:15:26 0:13:27 70.8
    ILCA 6 123381 mpyc Martin Outram   1147 0:16:00 0:13:57 55.7
    ILCA 7 123384 mpyc William Buick   1100 0:15:37 0:14:12 40.6
    SUNBURST 1073 mpyc Jeanie Borsboom Sharon Kay 1270 0:22:17 0:17:33 25.6
  Slipstream PHASE 2 512 mpyc Rainer Kuprecht   1100 DNF   10.5

R5 - SENIOR Division

Start: Start 1, Finishes: Place
  Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
    ILCA 6 136656 mpyc Andrew Robinson   1147 0:16:15 0:14:10 87.8
    ILCA 6 123381 mpyc Martin Outram   1147 0:16:24 0:14:18 65.1
    ILCA 6 41985 mpyc Phil Galloway   1147 0:16:26 0:14:20 46.9
    ILCA 7 123384 mpyc William Buick   1100 0:16:32 0:15:02 28.7
  Slipstream PHASE 2 512 mpyc Rainer Kuprecht   1100 0:20:24 0:18:33 10.5

www.mpyc.nz


Sailwave Scoring Software 2.30.02
www.sailwave.com